"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bengal Kedilerinin Renk ve Desen Çeşitliliği

Bengal kedilerinin renk ve desen çeşitliliği farklı özelliklerine göre sınıflandırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Benekli ve çizgili olarak iki ana gruba ayrılır. Renk ve desen çeşitliliği dağılımı ise vücutlarına dağılan farklı renk tonlarıyla, kuyruk ucundaki renkleri ve gözlerinin renklerine göre sınıflandırılmaktadır. Aşağıdaki tablodan Bengal kedilerinin farklılarına yakından göz atabilirsiniz.

Bengal Kedisi Tipleri

Renk ve Desen Çeşitliliği Dağılımı

Kahverengi Bengal Kedisi

Kahverengi Bengal, Bengal kedilerinin renk ve desen çeşitliliği dağılımı açısından en yaygın olan kedileridir. Zemin tüy rengi kahverenginin her tonu olabilir. Bengal kedisi renkleri kahverengiden parlak siyaha geçişli izleri vardır. Kuyruk uç tüyleri siyahtır. Gözler yeşil ve ya altın rengi olabilir.

Kahverengi Bengal

Kar Vaşağı Bengal Kedisi

Kar Vaşağı Bengal çok açık krem rengi tüyleri vardır. koyu ve ya açık mühürlü izleri bulunur. Koyu mühürlü kuyruk ucu rengi vardır. Gözler daima mavi renklidir. Kar Bengal kedisi, 1980’lerde ve 1990’larda gen havuzlarını genişletmek isteyen iki yetiştirici tarafından yaratılan Bengal kedisi cinsidir. Bengal kedilerini Siyam kedileriyle çaprazlayarak, beyaz kürklü ve mavi gözlü Bengal kediler ürettilmiştir.

Kar Vaşağı Bengal

Kar Minki Bengal Kedisi

Kar Minki Bengal fildişi, krem rengi, açık ten rengi tüyleri vardır. Çeşitli tonlarda mühürlü mink ve koyu mühürlü mink izleri vardır. Koyu mühürlü kahverengi kuyruk ucu rengi bulunur. mavi-yeşil ve ya açık mavi göz rengine sahiptir.

Kar Minki Bengal

Kar Sepia Bengal Kedisi

Fildişi, krem rengi ve ya ten rengi tüyleri vardır. Çeşitli tonlarda mühürlü sepya (ten renginin kahverengi tonları) ile koyu mühürlü sepya aralığında izleri vardır. Koyu mühürlü kahverengi kuyruk ucu bulunur. Yeşil ve ya altın rengi göz rengine sahiptirler.

Kar Sepia Bengal

Gümüş Bengal Kedisi

Gümüş Bengal zemin tüy rengi beyaz ve koyu çelik rengi arasında çeşitlidir. Koyu griden parlak siyaha doğru geçişli izleri vardır. Koyu kuyruk ucu tüyleri bulunur. Yeşil ve altın rengi gözlere sahiptirler. En nadir bulunan Bengal kedilerinden biridir. Gümüş Bengallerin Siyam Kedisi ile Leoper Kedisi (Prionailurus bengalensis) çaprazlaması sonucu ortaya çıkmıştır.

Gümüş Bengal

Kömür Bengal Kedisi

Kömür Bengal zemin tüy rengi koyu gri/kahverengimsi ve ya karbon rengidir. Gözlerin etrafı beyaz gözlük çerçevesi şeklinde ”Zorro” izleri vardır ve koyu ”kömür maskesi” şeklinde izleri vardır.

Kömür Bengal

Mavi Bengal Kedisi

Mavi Bengal nadir bulunan Bengal türüdür. Zemin tüy rengi soluk mavi gri ile mavimsi koyu kurşuni renk arasında geçişlidir. İzler mavi-koyu mavi arasında olabilir. Koyu gri tüy ucu rengi bulunur. Yeşil, altın rengi ve ela gözlere sahiptirler.

Mavi Bengal

Siyah Bengal Kedisi

Siyah Bengal kedilerinin zemin tüy rengi üzerinde siyah benekli desenleri vardır. Bengal kedisi renkleri bakımından en siyah tonlara sahip kedidir. Silik ve ya hayaletimsi izlere sahiptirler. Yeşil, altın rengi ve ya ela göz rengine sahiptirler.

Siyah Bengal
Bengal Kedisinin Renk ve Desenleri

Bengal kedisi tarihi ve üretim programı hakkında bilgiler için TIKLAYIN

Bengal Kedisi Oyun Zamanları için TIKLAYIN

SATIN ALMA SAHİPLEN!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Share
Instagram