"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bengal Kedisi Sağlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bengal Kedisi Sağlığı

Bengal kedisi sağlığı; fiziksel, psikolojik ve sosyal sağlık olarak 3 gruba ayırabiliriz. Kedilerin sağlığı insanlarda olduğu gibi dikkat edilmesi ve sıkı takip edilmesi gereken bir konudur. Kedinizin sağlığı yabana atılacak bir konu değildir ve çok geç dememek için insanlarda da olduğu gibi yapılacaklar son ana bırakılmamalıdır.

Fiziksel Sağlığı

Bengal kedisi fiziksel sağlığını korumak için yapabileceğiniz bir sürü fiziksel aktivite mevcuttur. Buradaki amaç Bengalinizin gün boyu ve aralıklarla hareketli kalması ve vücudunu özgürce kullanması için ortam yaratmaktır. Çeşitli yöntemlerle bunu sağlayabilirsiniz. Önceliği Bengal kedinizle oyun oynamaya ayırarak başlayabilirsiniz. Bengalinizin aktivite seviyesine göre oyunlar tespitleyin. Bu oyunlar sizin ve onun yaratıcılığına göre çeşitlilik gösterecektir. Kimi kedi sadece iple oynamayı severken kimisi kokulu yada içinde ödül saklı oyuncaklarla zaman geçirmeyi sever. Bazı kediler ise evde yakalamaca oynamaya bayılır. Oyunlarla Bengalinizin kas kuvvetinin korunmasını ve arttırılmasını sağlayabilir, vücut düzgünlüğünü ve postürünü korumasına yardımcı olabilirsiniz. Oyun saatlerinde Bengal kedinizi yorarak ortaya çıkan enerji ile yağlarını yakmasına yardımcı olur ve metabolizmasını hızlandırarak kilo alımını önleyebilirsiniz. Tabi ki her oyun şekli her Bengal için aynı sonuçları vermeyecektir. Bu durumu Bengalinizin yavru yada yetişkin olması ya da kısır olup olmamasına göre farklı değerlendirmelisiniz. Her durum da Bengalinizin metabolizma hızı ve aktivite seviyesi, oyuna katılımı farklı olacaktır. Bengal kedisi fiziksel sağlık konusu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kedinizin fiziksel sağlığıyla ilgili veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz.

Evcil Hayvan Fizyoterapisi

Doğal yollarla varolan ırkların aksine laboratuvar ortamında üretilen ve günümüze kadar yaşayan bazı kedi ırklarında kas iskelet sistemi problemleri sıklıkla görülür. Özellikle kulakları kıvrık, burunları küçük, vücudunu pek kullanmaktan hoşlanmayan, bizlere sakin ve sevimli görünen bazı dostlarımızın sakinliğinin nedeni hayat boyu kemik- kas ağrılarıyla yaşamalarıdır. Kronik kemik erimesi, kas yapısı bozuklukları, burun yapısına bağlı solunum problemleri, kalp böbrek gibi iç organ hastalıklarına yatkın pek çok kedi ırkını çevremizde sıklıkla görüyoruz. Bengal kedileri de laboratuvar ortamında üretilmiş kedi ırklarındandır. Nispeten diğer üretimlere kıyasla, araştırmalarımıza göre, Bengal kedilerinin bu tarz kronik hastalıkları görülmemektedir. Yine de güzelliklerine karşılık kalıtımsal göz bozukluğu (inherited retinal degeneration) ve nadiren de olsa ataklarla seyreden hareket bozukluğuna yol açan hastalıklara (recurrent demiyelinated polyneuropathy) yatkınlıkları bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra insanlar gibi kediler de araç kazası, yüksekten düşme, çarpma gibi travmalar yaşayabilir veya iç organlara bağlı cerrahiler geçirerek özel tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyabilir. Veteriner hekiminiz Bengal kedinizin teşhisini koyarak gerekli ilaç, cerrahi ve diğer tedavilerini düzenleyecek ve reçeteleyecektir. Bunun yanında özellikle sinir sistemi, kas iskelet sistemine bağlı kırıklar, incinmeler, hareket kayıpları, topallık gibi durumlarda fizyoterapiden yararlanabilirsiniz.

Kediler için fizyoterapi uygulamaları

Veteriner fizyoterapistler veya hayvan fizyoterapistleri kedinizin kaza veya cerrahiden önceki hareket performansına, sağlığına ve yaşam kalitesine ulaşması için kedinizle ve sizinle birebir egzersiz planlamalarınızı yapacak ve uygulayacak olan sağlık profesyonelleridir. Hatta bazı durumlarda eğer kediniz obez ise daha fit olması veya sportif performansının arttırılmasında da hayvan fizyoterapistleri sağlıklı kedilerle aynı bir sporcunun antreman yapması gibi birlikte çalışırlar. Kedinizin sağlığı da sizin sağlığınız gibi profesyonellere emanet edilmelidir bu nedenle veteriner hekiminiz ve fizyoterapistinizi seçerken bu konuda eğitimli olduklarından emin olun.

Fiziksel Aktivite Yapan Bengal Kedisi
Bengalbengie
Bengal kedisi psikolojik sağlığı

Psikolojik Sağlığı

Ev ortamındaki birçok aşama ve durum Bengal kedisinin psikolojik sağlığını etkileyebilir. Bengalinizle kaliteli zaman geçirip onu dinlemeli ve size anlatmak istediğini doğru bir şekilde anlayabilmelisiniz. Kedilerin değişken ruh halleri herkes tarafından bilinir. Eğer ki uzun süredir kediler ile aynı evi paylaşıyorsanız hangi hareketiyle ne anlatmak istediğini zamana bağlı olarak anlamanız biraz daha kolay olacaktır. Bengaliniz diğer kedilerin aksine uzun uzun konuşarak (miyavlayarak) sizinle güçlü iletişim kurmak ister. Çoğu zaman sizle konuşur ve sizden gelen tepkilerle kendince istediklerinin yapılması için sizi yönlendirmeye çalışır. Bazen anlatmak istediği şeyi anlayamayabilirsiniz işte bu nokta da uzun süren sesler çıkarıp sizi de kızdırabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız da öncelikle ne isteyebileceğini kendi düşünce süzgecinizden geçirin. Genel olarak konuşmalarının kaynağını açlık, oyun oynamak ya da tuvalet temizliği olarak sıralasak da bu konuşmalar ciddi bir problemin de habercisi olabilir. Kedinizi görmezden gelmeyin ve onu sahiplenmenin sorumluluklarını birazda sırtınızda hissedin. Bu gibi durumlar da veteriner hekiminize danışmak ve ondan tavsiye olmak kediniz için iyi olacaktır.

Konuşkan Bengal Kedisi

Sosyal Sağlığı

Bengal kedisinin sosyal sağlığı da en az fiziksel ve psikolojik sağlığı kadar önemlidir. Kedilerin hepsi cins ayırmaksızın sosyal hayvanlardır ve grup aktivitelerine ihtiyaç duyarlar. Bengal kedilerinin birbirlerine ve diğer kedilere olan davranışları, etkilenmeleri, zaman geçirmeleri ve toplu olarak yaşayabilmeleri sağlıkları açısından önemlidir. Sosyal olarak sağlıksız olan kediler insanlar gibi zihinsel, duygusal sorunlar ve davranışlar sergilemektedirler.

Kaydırakta Oynayan Yavru Bengaller

Bengal kedisi bakımı hakkında yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz

Bengal kedisi oyun zamanları yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Share
Instagram