"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bengal Kedisi Üretim Programı

Bengal Kedisi Üretim ve Çaprazlama Çalışmaları

Bengal kedisi üretim programı ve çaprazlama çalışmaları, Afrika leopar kedileri (ALC) ile evcil kediler arasında melez yetiştirme girişimleri sonucu başlamıştır. Bengal kedisi tarihi olarak 1960’ları kabul edebiliriz. Çünkü Bengal kedisi ırkı 1960’larda Jean Sudgen Mill tarafından üretilmeye başlanmıştır. Mill, vahşi bir Asya leopar kedisini erkek siyah renkli domestik bir ev kedisi ile başarılı bir şekilde çaprazladı ve üretim başladı. Daha sonra yavruları beş nesil boyunca üreterek günümüz yerli Bengal kedilerinin gelişmesini sağladı. Mill dışında Bengal ırkının geliştirilmesinde çalışmaları olan Bill Engler ve Dr. Willard Centerwall gibi başka yetiştiriciler de vardı. Jean Mill, F4 nesline geçerek bilinen yerli Bengal ırkını yarattı. Daha sonra bu ırkı yorulmadan tanıttığı için cinsin yaratıcısı olarak kabul edilir.

Bengal Kedisi Üretim Çalışmaları Neden Yapıldı?

Bengal kedisi tarihi detaylı olarak bakıldığında üretim çalışmalarına katkı yapan bir başkasıda, kediler üzerine çalışan kişi Loyala Üniversitesi Tıp Merkezi’nde pediatri ve anne sağlığı profesörü olan Dr. Willard Centerwall, bir kedi meraklısıydı ve kedi genetiğini hobi olarak inceleyenlerden biriydi. Centerwall, Asya Leopar Kedisi’ne hayrandı ve yaptığı araştırmalar sonucunda bu kedilerin lösemi virüsüne (FLV) karşı dirençli olduğunu buldu. Muazzam buluşu Bengal kedilerinin tarih sayfalarında yerini almasına ve bu özelliğin melez yavrulara geçip geçmeyeceğini araştırmakla ilgilenmesine neden olur. Bengal kedisi hakkında araştırmalar yapan birkaç araştırmacıdan da biri olarak tarihte yerini aldı.

Ancak Mill’in bu ikisinden bir melez yaratma motivasyonu Centerwall’dan tamamen farklıydı. Centerwall sağlık nedenleriyle kedi genetiğini manipüle etmekle ilgilenirken, Mill’in ilgisi daha çok kaçak Asya Leopar avcılığını ve kürklerinin satışını önlemekti. Kafasındaki temel düşünce; eğer insanlar vahşi bir leopar gibi görünen bir kedi satın alabilselerdi, doğadaki Asya Leoparları kürk için öldürülmeyecekti; ve de yavrular müşterilere satılmayacaktı şeklindeydi. Bu düşüncesini dünyaya yaymak için bütün hayatını Bengal kedilerine ve bengal kedisinin üretimine adamıştır.

1970 yılında ise hayvanat bahçesi bakıcısı Bill Engler, Bengal kedisi tarihini etkileyen bir başka kedi severdi. Asya Leopar Kedisiyle iki domestik dişi kediyi çiftleştirdi. Bunun sonucunda “Bengaller” adını verdiği iki Bengal kedisi yavrusu üretmeyi başardı. Engler, böyle bir melez yaratma amacını: “Güzel ve evde bakılmaya uygun olan küçük bir egzotik kedi yaratmak” sözleriyle ifade etmiştir.

Geçmişten Günümüze Bengal Kedi Üretiminin İlginç Hikayesi

Tarihte ve Günümüzde Bengal Kedilerinin Bilinirliği Nasıl?

Bengal kedisi üretim programı sonrası tarihte ilk olarak 1983’te TICA tarafından deneysel bir cins olarak tanındı. 1993’te ise gerçek anlamda tanınma hakkı kazandı. Sonrasında 2016 yılında Cat Fancier’s Association tarafından bu cinsler tanınması; American Cat Fanciers Association, the Canadian Cat Association, the United Feline Organizations, ve the Governing Council of the Cat Fancy gibi birçok dernek ve birlik tarafından bu ırkın tanınmasına yardımcı olmuştur.

Konu modern Bengal kedisi ırkı olduğunda, vahşi bir kedinin güzelliğine ama gerçek ilgi ve sevgi isteyen oyuncu, sosyal bir evcil kedinin de mizacına sahiptir. Bunu unutmamamız ve ilgimizi Bengal kedimizden eksik etmememiz gerekir.

Bengal Kedisine Öğretebileceğiniz En İyi 5 Numara için TIKLAYIN

Yüzmeyi Seven Bengal Kedileri için TIKLAYIN

Bengal Kedilerinin Renk ve Desen Çeşitliliği için TIKLAYIN

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Share
Instagram