"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bengal Kedisi Mama Tercihi ve Beslenme Zamanları

Bengal kedisi mama tercihi ve Bengal kedisi beslenme zamanları belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler? Günün hangi zamanlarında beslenmeleri doğrudur? Mama tercihini nasıl yapmalısınız? Bunların tespiti biraz zaman gerektiren ama kediniz için önemli konulardır. Bengal kedisi beslenme rehberi bu sayfamızda.

Bengal Kedisi Mama Tercihi Nasıl Olmalı?

Bengal Kedisi mama tercihi doğru belirlenmesi gereken bir konudur. Doğru beslenme ve mama seçimi yaparken Bengal kedilerinin hareketli olduğunu ve çok enerji harcadıklarını göz önünde bulundurulmak faydalı olacaktır. Evde başka kediler ve yeteri kadar oyuncakları varsa sabahtan akşama kadar oyun oynayabilirler. Enerjisini kaybetmemesini veya ideal kilosunun değişmemesini istiyorsanız yeterli sıklıkta beslenmesine özen gösterilmelidir. Bengal kedilerinin yemeye çok düşkün olmadıkları gözlemlenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken ise kedinize doğru mamayı, doğru zamanlarda ve yeteri miktarda vermenizdir. Özellikle kaliteli mama seçimi ve mikro besinler (vitamin, mineral vb.) gibi destekleyici ürünler kedinizin vücuduna girmelidir. Doğru ve yeterli beslenme Bengalinizin daha sağlıklı, enerjik, mutlu ve daha güçlü olmasını sağlar. Kedinize farklı markalardan alacağınız kedi mamalarını deneterek hangi mamaları daha çok seveceğini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bunun dışında belli zamanlarda ıslak mama yada ödül maması vererek kedinizi şımartabilirsiniz. Eğer ki Bengaliniz kuru ve ıslak mama dışında yiyeceklere de ilgili duyuyorsa veteriner hekiminize danışarak hangilerini ve ne sıklıkta yiyebileceğini danışabilirsiniz. Bengal kedilerinin mideleri diğer ırklara göre biraz daha hassastır. Alıştığı mama dışında yiyeceği ürünler kusmaya neden olabilir. Unutmayın ki onların da bizler gibi tercihleri vardır.

Kedinize Verebileceğiniz Kaliteli 5 Mama Markası

Beslenme Zamanını Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Bengal kedisi beslenme zamanını dikkatli belirlemelisiniz. Kedinizin günlük mama tüketimi yaşam koşullarına göre değişiklik gösterecektir. Kedinizin yaşı, evde başka kaç kedi olduğu, oyuna ve fiziksel aktiviteye ne kadar vakit harcadığı gibi çeşitli faktörler belirleyici olacaktır. Bengaliniz yavruysa ya da gelişme çağındaysa mama miktarlarını veya beslenme zamanlarını sık sık güncellemeniz gerekecektir. Bu yüzden kedinizi gözlemleyerek (mama kabına yönelmesi, mama isterken ki miyavlamasını yapması vb.) yeteri kadar beslenip beslenmediğini anlayabilirsiniz. Yetişkin bir Bengal kedisi göz kararı sabah ve akşamları birer kez kabına koyulan kedi maması ile günü geçirebilir. Ancak pek çok farklı faktör söz konusu olduğu için bu konuyu veterinize sormayı unutmayın. Bengal kedisi yavrularınız varsa onların beslenme programı yetişkin Bengallere göre biraz farklı olacaktır. Eğer yanındaysa annesi ona iyi bakacaktır. Annenin bu dönemde bol bol yemeğe ve sevgiye ihtiyacı olacaktır. Yavrularınız annesinden süt emmeyi kestiyse düzenli beslendiğinden ve taze yavru kedi maması yediğinden emin olun.

Bengal Kedisi Kilo Kontrolü

Kedinizin kilo kontrolüne dikkat etmeniz onun ileri ki yaşlarda geri dönülemeyecek sağlık problemleriyle boğuşmasını önler. Ne kadar tatlı görünseler de aşırı kilonun kediniz için de insanlarda olduğu gibi patolojik bir durum olduğunu bilmelisiniz. Eğer mama tercihi ve beslenme zamanları doğru belirlenmezse aşırı kilolu kedilerde karaciğer, kalp, böbrek hastalıkları ve yetersizlikleri görülme olasılığı artar ve kedinizin enerjisini, duygudurumunu ve iyilik halini olumsuz etkileyecektir. Bengal kedisi beslenme tipini doğru belirleyerek, Bengalinizin hayat kalitesini belirlemek ve daha da iyi duruma getirmek sizin elinizde.

Bengal Kedisi Beslenme Rehberi

Bengal Kedisi Sağlığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler için TIKLAYIN

SUYU SEVEN BENGALLER için TIKLAYIN

Bengal Kedisi Oyun Zamanları ve Oyun Aktiviteleri için TIKLAYIN

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Share
Instagram