"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bengal Kedisine Öğretebileceğiniz En İyi 5 Numara

Bengal Kedisini Nasıl Eğitirsiniz?

Bengal kedisine öğretebileceğiniz en iyi 5 numara bu yazımızda. Bengal kedisi eğitime çok açıktır. Ona öğretebileceğiniz bir çok numara var. Sosyal ve hareketli oldukları için evde sürekli aksiyon olacaktır. Evi boydan boya çılgınca koşmalar, dolap, kapı üstleri ve yüksek yerlere zıplamalar, perdelere tırmanmalar Bengal kedisinin günlük rutinidir. Bu durumu biraz da şans ile kedinizi eğitmek için fırsata çevirebilirsiniz. Bengal kedisine öğretilebilecek hareketlere geçmeden önce kedinizi aynı Pavlov’un köpek deneylerinde olduğu gibi bazı materyaller ile şartlamanız gerekecektir. Ödüller, eğitim zamanlarına olumlu yönde pekiştirme sağlamanın harika bir yoludur. Genellikle sevdiği bir mama ya da favori ödül maması bu işi görecektir.

Bengal Bengie iki ayak üzerinde

İşte Bengal Kedinize Öğretebileceğiniz En İyi 5 Numara

1. Oturma

Bengal kedisine öğretebileceğiniz en iyi 5 numara dan ilki ve en basit numaraların başında oturma gelir. Eğitime başlarken yapılmaması gereken şey komut cümleleri kullanmamaktır. Onun yerine komut cümlelerini Bengaliniz numarayı kapmaya başladıktan sonra kullanmaya başlamalısınız. Çoğu kedi sahibi yeri işaret edip “otur” demekle yetinir ve bir kaç başarısız denemeden sonra pes edip fikirden uzaklaşırlar.

Aslında yapmanız gereken seçtiğiniz ödülü yüzüne yaklaştırıp görmesini ve koklamasını sağlamak olacaktır. Sonra ödülü sağ sola hareket ettirip takip etmesini sağlayın. Hareketin peşinde, kediniz istemsiz olarak arka ayaklarının üzerine oturur ve başını yukarı çevirir. Bu hareketi yaptıkça kedinize ödülünü verin. Bu hareketi başarılı olana kadar bir kaç kez tekrarlayın. En sonunda Bu eyleme “otur” gibi bir komut sözcüğü ekleyebilirsiniz.

2. Beşlik Çakma

Kim kedisiyle pati selamı yapmak istemez ki? Bu sevimli numara en kötü günlerde bile ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Yapmanız gereken ise Bengal kediniz sizi gözlemlerken ödülü elinizde tutun. Ardından, elinizi Bengal kedinizin patisine doğru alçaltın. Şanslıysanız elinizi ağızıyla takip edecektir ama ödülünü hemen vermeyin. Patisi ile elinize ulaşmasını bekleyin. Bengal kediniz patisini kaldırmazsa, ne yapmak istediğinizi anlaması için elinizde tutun. Sonra patisini bırakın ve tekrar deneyin. Bengal kedisi elinize dokunmak için patisini kaldırır kaldırmaz ödülünü verin.

Bu hareket olduktan sonra bir yerlere gelmiş olacaksınız ama bu daha başlangıç. Her başarılı girişimde, bu hareket aslında bir “çak bir beşlik” gibi görünene kadar elinizi daha yükseğe kaldırın.

Beşlik Çakan Bengal Kedisi

3. Adına Tepki Vermesi

Bu numara bir çok farklı şekilde öğretilebilir ama en mantıklısı ödül vererek yapmak olacaktır. Bunu denemek için en iyi zaman Bengaliniz biraz acıkmaya başladığında avucunuza biraz ödül maması veya yiyecek parçaları yerleştirin. Sonra Bengalinizi ismiyle çağırın ve avucunuzu açın. Bengal kedinizin dikkatini yemeğe odaklamak için diğer elinizle de ödül olan avucunuza doğru işaretler yapabilirsiniz. Bir süre sonra ödülü anlayacak ve size yaklaşacaktır. Kediniz size yaklaştığında elinizdeki mama ile onu besleyin ve şımartın.

Ya da alternatif olarak, bunu uygun yemek saatlerinde deneyebilirsiniz. Bengal kedinizin yiyeceklerini yemek kasesine koyun ve Bengalinizin dikkatini çekmek için kabına dokunun. Bengal kediniz yemek kasesine yaklaştığında, iyi bir iş çıkardığını anlamasına yardımcı olmak için kedinizin adını söyleyin.

Bengal kediniz bunu anlamaya başladığında, adını söylemeye veya “gelmesini” emretmeye başlayabilirsiniz. Yönlendirmelerinizi kayıtsız bırakmayacaktır.

4. İki Ayak Üzerinde Durma

İki ayak üzerinde durma numarası biraz zorlayabilir. Bengal kedinize iki bacağının üzerine oturmasını öğretmek için ödülü başının biraz üstünde tutmanız gerekir. Bunu yaptığınızda, Bengaliniz ağırlığını arka bacaklarına verir ve arka bacaklarının üzerine oturur.

Burada ideal olan, Bengal kediniz patisi ile ödüle uzanmak için çabalamalı. Bu yüzden mamayı ağzının doğrudan erişebileceğinden biraz daha yüksekte tutmalısınız. Eğer kediniz beşlik çakmayı öğrenmişse bunu öğretmek daha kolay olacaktır. Bengaliniz elinize dokunmak için patisiyle uzandığında, ödülünü verin.

Numarayı bir adım ileriye taşımak için, Bengaliniz ödüle uzanmak istediğinde bir kaç adım geriye hareket ederseniz arka ayakları üzerinde size doğru yürümesini sağlayabilirsiniz.

Bengal Kedisi iki ayak üzerinde durma
Bengal kedisine öğretebileceğiniz en iyi 5 numara – İki Ayak Üzerinde Durma
2 Ayak üzerinde duran Kediler

5. Zıplama

Bengal kedisine zıplama ve sıçramayı öğretmek, arka bacaklarında durmayı öğrenmişse eğer çok kolay bir numara olacak. Bengallerin eğlenceli ve aktif yapısı nedeniyle bu hileyi öğretmeniz daha da kolaylaşır. Bengal kedilerine bu zıplama numarasını öğretmek için çoğu eğitmen tüy oyuncak kullanır. Tüylü bir oyuncak ya da ilgisini çeken başka bir oyuncak kullanılabilir ve onu Bengal kedinizin erişiminden biraz daha yüksek tutabilirsiniz. Bengal kedinizin vahşi Asya Leopar Kedisinin torunu olduğunu unutmayın.

Zıplama ve avlanma bu kedilerin kanında var. Yani, oyuncağının biraz yüksekte sarktığını görür görmez, Bengal kediniz onu yakalamak için kesinlikle sıçrayacaktır. Benim tavsiyem daha düşükten başlamak ve daha sonra kademe kademe oyuncağını yükseltmek olacaktır.

Zıplayan Bengal Kedileri

Bengal kedisi oyun zamanları ve doğru oyuncak seçimi yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz

SUYU SEVEN BENGALLER için TIKLAYIN

Bengal Kedilerinin Renk ve Desen Çeşitliliği için TIKLAYIN

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
Share
Instagram